Rumunia

Rumunia to kraina Drakuli, tego wiekowego, obrośniętego w legendy, straszącego już tylko turystów i tego niedawnego, straconego w 1989 roku, z którego cienia próbuje się wydobyć do teraz.

To Bukowina z jej mozaiką etniczną i malowanymi monastyrami. To Maramuresz z drewnianymi cerkwiami i Wesołym Cmentarzem. To Transylwania ze średniowiecznymi miastami, warownymi kościołami i twierdzami chłopskimi. To przemysłowa Mołdawia. To Dobrudża z deltą Dunaju, plażami Morza Czarnego i zabytkami starożytności.

To kraina niezwykle barwna etnicznie. Ukształtowana przez wpływy Romańskie, Węgierskie, Saskie, Tureckie, Żydowskie czy Polskie i Rusińskie.

To kraina z największymi skupiskami Cyganów w całej Europie. Z barwnymi taborami, letnimi obozowiskami w górach i czasem niebezpiecznymi z nimi spotkaniami.

Wreszcie to kraj prawie w całości wypełniony górami. I jakże różnorodnymi! Są skaliste Fogarasze i Retezeat z najwyższymi szczytami ponad 2500 m. n.p.m. Są Alpy Rodniańskie, niewiele niższe, przypominające Tatry Zachodnie i sławione przez pionierów polskiej turystyki. Są Góry Marmoroskie, dzikie przez swoją graniczność, miejscami nietknięte przez człowieka. I wiele wiele innych. A wszystkie przepełnione nawołaniami pasterzy, szczekaniem psów i dzwonkami owczymi. Są ostoją dzikiej przyrody i zwierząt wraz z największymi drapieżnikami Europy: niedźwiedziami i wilkami.

To kraj zamieszkały przez niezwykle otwartą i gościnną ludność.

Na pewno Rumunia jest krajem wartym zwiedzenia, poznania jej historii. A ta strona może posłużyć pomocą w zaplanowaniu podróży.

Jednocześnie zachęcam wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami, nadsyłania materiałów i zdjęć, waszych relacji z wypraw. Niech ta strona żyje i się rozwija, również dzięki waszej aktywności.

Jedna odpowiedź na „Rumunia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog

Statystyki i inne