Tunkijskie Golce

Tunkijskie Golce to najwyższe pasma należące Sajanów Wschodnich, leżące w Rosji na terenie Buriacji (i odrobinę zachaczają o Mongolię)

Turystyka piesza tamże jest dość trudna. Najwyższe szczyty osiągają ponad 3000 m. n.p.m., charakteryzują się stromymi zboczami i rzeźbą alpejską. Przejście głównym pasmem raczej tylko dla doświadczonych turystów z zabezpieczeniem.

Najpopularniejsze dłuższe trasy, to wejście na najwyższy szczyt Munku Sardyk z miejscowości Mondy (z rozmowy z miejscowymi turystami dowiedzieliśmy się, że spore grupy zdobywają ten szczyt w maju) oraz wycieczka Arszan – przełęcz Arszańska – potok Szumak (w górę do źródeł) – przełęcz Szumak – Hojto-Goł. Bardzo popularna jest też jednodniowa wycieczka z Arszanu na Pik Liubwi (ale to powoli staje się miejscowym Giewontem).

My planowaliśmy wykonać pełną pętlę (Arszan – Hojto-Goł), ale cóż, przeciwności losu pozwoliły nam dotrzeć tylko do przełęczy Arszańskiej (więcej w relacji). Mimo wszystko udało się trochę informacji zebrać. To co się może przydać, przedstawiam w dalszej części:

  • mapy
  • trasa Arszan – przełęcz Arszańska
  • zioła i “kiedrowe oriechy”

W każdym razie powodzenia w Waszych wędrówkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog

Statystyki i inne